פרפור פרוזדורים: הבנת הגורמים, אבחון וטיפול

תוכן עניינים
יעל גולדמן

עורכת תוכן ראשית

פרפור פרוזדורים (AFib) הוא הפרעת קצב לב נפוצה ולעתים קרובות לא מובנת כהלכה, המשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. מאמר זה נועד לספק סקירה כללית של פרפור פרוזדורים, לחקור את הסיבות שלו, הסכנות הפוטנציאליות, שיטות אבחון, אפשרויות טיפול תרופתיות והמלצות לאורח חיים לחולים.

מהו פרפור פרוזדורים?

פרפור פרוזדורים הוא קצב לב לא סדיר ולעתים קרובות מהיר הנובע מאותות חשמליים כאוטיים בפרוזדורים (החדרים העליונים של הלב). פעילות חשמלית חריגה זו גורמת לפרפור פרוזדורים (לרטט) במקום להתכווצות, מה שעלול להוביל לזרימת דם ומחזור דם לקויים בכל הגוף. AFib יכול להתבטא כמצב כרוני או להתרחש לסירוגין, עם אפיזודות שנמשכות בין מספר דקות למספר ימים.

קצב לב לא סדיר – זה מסוכן?

בעוד פרפור פרוזדורים אינו מסכן חיים באופן מיידי, הוא עלול להוביל לסיבוכים חמורים אם לא מטפלים בו. כמה סיכונים פוטנציאליים הקשורים לבעיית קצב לב כוללים:

שבץ מוחי: פרפור פרוזדורים מגביר את הסיכון להיווצרות קרישי דם בלב, שעלולים לנוע ממקום היווצרותם אל עבר המוח ולגרום לשבץ מוחי.

אי ספיקת לב: AFib ממושך ובלתי מבוקר עלול להחליש את שריר הלב ולפגוע ביכולתו לשאוב דם ביעילות, ולהוביל לאי ספיקת לב.

ירידה קוגניטיבית: מחקרים מצביעים על כך שאנשים עם פרפור פרוזדורים עשויים להיות בסיכון גבוה יותר לירידה קוגניטיבית ודמנציה, אולי בגלל זרימת דם מופחתת למוח.

מהן הסיבות לפרפור פרוזדורים?

מספר גורמים יכולים לתרום להתפתחות פרפור פרוזדורים:

 1. גיל: הסיכון לפתח AFib עולה עם הגיל, במיוחד אצל א.נשים מעל גיל 65.
 1. מצבי לב: בעיות לב מבניות, כגון מחלת מסתמי לב, מומי לב מולדים וניתוחי לב קודמים, יכולים להגביר את הסיכון לפרפור פרוזדורים.
 1. יתר לחץ דם: לחץ דם גבוה הוא גורם סיכון מרכזי לפרפור פרוזדורים ועלול לפגוע במערכת הלב לאורך זמן.
 1. מצבים כרוניים: מצבים כמו סוכרת, דום נשימה בשינה, הפרעות בבלוטת התריס והשמנת יתר יכולים לתרום להתפתחות AFib.
 1. גורמי אורח חיים: צריכה מופרזת של אלכוהול, עישון ושימוש בחומרים ממריצים עלולים לעורר פרפור פרוזדורים.
 1. גנטיקה: היסטוריה משפחתית של פרפור פרוזדורים עשויה לגרום לאדם לפתח בעיות בקצב הלב.

איך מאבחנים קצב לב לא סדיר?

ניתן לאבחן פרפור פרוזדורים באמצעות בדיקות והליכים שונים, כולל:

 1. אלקטרוקרדיוגרמה (ECG): א.ק.ג. מתעד את האותות החשמליים של הלב ויכול לזהות את הקצב הבלתי סדיר האופייני לתופעת פרפור פרוזדורים.
 1. מוניטור הולטר: מכשיר א.ק.ג נייד שהמטופל עונד לניטור קצב הלב במהלך פעילות יומיומית.
 1. מוניטור אירועים: מכשיר א.ק.ג לביש שניתן להפעיל על ידי המטופל כאשר הוא חווה תסמינים. המוניטור מספק תיעוד של הפעילות החשמלית של הלב במהלך אפיזודה.
 1. אקו לב: אולטרסאונד של הלב שיכול לעזור לזהות בעיות מבניות, כגון בעיות במסתמים או נזק לשריר הלב, אשר עשוי לתרום לזיהוי AFib.
 1. בדיקות דם: בדיקות דם יכולות לעזור לשלול הפרעות בבלוטת התריס או מצבים אחרים שעלולים לגרום או להחמיר פרפור פרוזדורים.

תרופות

מספר תרופות זמינות להתמודדות עם פרפור פרוזדורים. הטיפול משתנה בהתאם לסוג פרפור הפרוזדורים ועד כמה הוא משפיע על אורח החיים של המטופל. 

בקרת קצב: חוסמי בטא, חוסמי תעלות סידן ודיגוקסין יכולים לעזור לשלוט בקצב הלב במהלך פרקי הפרפור.

מהירות הפעימות: תרופות נגד הפרעות קצב, כגון אמיודרון או פלקאיניד, פועלות לשיקום ושמירה על קצב לב תקין.

נוגדי קרישה: מדללי דם כמו וורפרין, אפיקסבן או דביגטרן יכולים להפחית את הסיכון להיווצרות קרישי דם ושבץ אצל חולים עם פרפור פרוזדורים.

תרופות למצבים בסיסיים: טיפול במצבים בסיסיים, כגון יתר לחץ דם, סוכרת או הפרעות בבלוטת התריס, יכולים לסייע בניהול תסמיני פרפור פרוזדורים ולמנוע סיבוכים.

חשוב לציין שבחירת התרופה תלויה בהיסטוריה הרפואית של המטופל, בחומרת AFib ובנוכחות של מצבים בריאותיים אחרים. הרופא המטפל יקבע את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר בהתבסס על גורמים אלה.

המלצות על אורח חיים

בנוסף לטיפול הרפואי, אימוץ אורח חיים בריא ללב יכול לסייע בניהול פרפור פרוזדורים ולהפחית את הסיכון לסיבוכים. כמה המלצות כוללות:

תזונה בריאה: תזונה מאוזנת, עשירה בפירות, ירקות, דגנים מלאים, חלבונים רזים ושומנים בריאים, יכולה לסייע בשמירה על משקל תקין ובשליטה על לחץ הדם.

פעילות גופנית: פעילות גופנית סדירה ומבוקרת יכולה לחזק את הלב, להוריד את לחץ הדם ולשפר את בריאות הלב וכלי הדם הכללית. התייעצו עם רופא לפני תחילת משטר אימונים חדש.

הפחתת לחץ ומתחים: תרגול טכניקות הרפיה, כגון נשימות עמוקות, מדיטציה או יוגה, יכול לסייע בהפחתת הלחץ והשפעתו על בריאות הלב.

הגבלת ואף הימנעות משימוש באלכוהול וקפאין: צריכה מופרזת של אלכוהול וקפאין עלולה לעורר אפיזודות קרובות יותר של פרפור פרוזדורים. מתינות היא המפתח.

להפסיק לעשן: עישון מגביר את הסיכון למחלות לב ולפרפור פרוזדורים. הפסקת עישון יכולה לשפר משמעותית את בריאות הלב וכלי הדם.

שמירה על משקל תקין: השמנת יתר היא גורם סיכון לפרפור פרוזדורים. איבוד משקל עודף ושמירה על משקל בריא יכולים לעזור בניהול ומניעת AFib.

בדיקות רפואיות סדירות: ביקורים שגרתיים אצל רופא לב מומחה יכולים לעזור בניטור וניהול פרפור פרוזדורים, כמו גם לטפל בכל תסמין חדש או מחמיר.

סיכום על פרפור פרוזדורים – קצב לב לא סדיר

פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב לב מורכבת הדורשת גישה רב-גונית לאבחון וניהול. הבנת הסיבות, הסכנות הפוטנציאליות ואפשרויות הטיפול יכולות לעזור לחולים להשתלט על בריאותם ולהציל חיים. על ידי אימוץ אורח חיים בריא ללב והקפדה על טיפולים רפואיים, א.נשים המאובחנים עם פרפור פרוזדורים יכולים למזער את הסיכון לסיבוכים ולנהל חיים פעילים ומספקים.

קצב לב
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

אוהבים את התוכן ורוצים לקבל עדכונים בכל פעם שמאמר חדש יעלה לאתר? הרשמו למועדון הדיוור שלנו:

אהבת את הכתבה? מצאתם משהו שצריך לתקן? נשמח לקבל מכם פידבק!

עוד כתבות שבטוח תאהבו!

כושר ובריאות

תמיכה נפשית נגישה בעקבות ה-7 באוקטובר: טיפולים מוזלים לקהילה הפגועה

האירועים הטראומטיים שהתרחשו ב-7 באוקטובר השאירו חותם כבד על תושבי ארץ ישראל. האלימות הקשה והפיגועים שחווה עמנו, גרמו לסבל נפשי ופסיכולוגי רב, ויצרו צורך מיידי בעזרה בהתמודדות עם הסבל ובהצעת תמיכה פסיכולוגית לנפגעים.

קרא עוד »
כושר ובריאות

מבט מקיף על אין אונות: הבנה, אבחון ואפשרויות טיפול

"אין אונות" הוא מונח רפואי המתייחס למצב בו יש קושי או אי-יכולת להשיג או לשמור על זקפה מספיקה לקיום יחסי מין. זהו תסמין שכיח, שמשפיע על גברים בכל הגילאים, אך נפוץ יותר בקרב גברים מבוגרים. מה הגורמים לה? כמה היא שכיחה? ואיך אפשר לטפל בה? אנחנו כאן כדי לענות על הכל:

קרא עוד »
כושר ובריאות

ניתוח בלוטת התריס

בלוטת התריס היא בלוטה אנדוקרינית קטנה בצורת פרפר הממוקמת בחלק הקדמי של הצוואר, מתחת לגרון ומעל עצם הבריח. היא מורכבת משתי אונות המחוברות ביניהן על ידי צינורית.

קרא עוד »
כושר ובריאות

איך להמשיך להתאמן גם כשאנחנו מרגישים סחוטים?

כולנו מכירים את התחושה הזאת: אנחנו מתעוררים בבוקר, והדבר האחרון שאנחנו רוצים לעשות זה להתאמן. אנחנו מרגישים עייפים, חסרי מוטיבציה, או סתם לא רוצים להתאמץ. אבל חשוב לזכור שגם כשאנחנו מרגישים סחוטים, חשוב להמשיך להתאמן.

קרא עוד »
דילוג לתוכן